ÉPÜLETGÉPÉSZET
               A-Z-IG

 
                  Fekete Sándor Vállalkozó

MENÜ

Hasznos tanácsok!


 

Tanácsok a fűtési szezonra

Az alábbi praktikus tanácsok betartásával könnyen optimalizálhatja fűtési rendszerének működését:

- Amennyiben huzamosabb ideig (napokig, hetekig) nem tartózkodik otthon fűtési szezonban, akkor is érdemes 8-10 fokon hagyni a hőmérsékletet (ha fagypont alá engedjük, a falak átfagyhatnak és a vezetékek megrondálódhatnak)

- Ha csak napközben nem tartózkodnak otthon, elég egy kisebb hőmérséklet-csökkentés, pl. a normál fűtési hőmérséklettől 3-4 fokkal alacsonyabb: hogy viszonylag gyorsan újra tudja fűteni a szobáit, mégis spóroljon az üresjáraton

- Használjon párologtatót! A magasabb páratartalmú levegőt melegebbnek érezzük, így a helyiség hőmérsékletét - komfortérzetünket becsapva - akár 1-2 °C -kal alacsonyabb

 

Készüljön a szezonra próbafűtéssel!

Gyakran előfordul, hogy amikor novemberben beköszöntenek a hidegek, hívások százait kapjuk, hogy meghibásodott a gázkészülék, azonnal javításra van szükségük. Természetesen ilyenkor is igyekszünk minél gyorsabban kiszállni a helyszínre, de azért, hogy ne érjen bennünket váratlanul a hó és a fagy, érdemes néhány óvintézkedést előre elvégeznünk...

A próbafűtés

Még szeptember végén, október elején, mielőtt eljönnének az első komolyabb hidegek, érdemes kipróbálnunk, hogy a fűtési rendszerünk rendben működik-e. A próbafűtés során az alábbiak meghibásodásra utalnak: csöpögések; a bekapcsolt radiátorok nem melegednek; a kazán körül fojtott gázszag érezhető; a láng a kazánburkolat széle felé ég vagy laposan imbolyog. Ezekben az esetekben kapcsolják ki a kazánt, és kérjék szakember segítségét!

Jobb előre gondolkodni, mint utólag fagyoskodni és idegeskedni! Ha biztosra akar menni, írjon be a naptárába egy október eleji napra egy emlékeztetőt, legyen ez a próbafűtés napja! Ami 7-8 hónapig nem volt használatban, ott kisebb alkatrészek, tömítések elöregedhetnek!

Konvektoros fűtés esetén is szükséges lehet a próbafűtés. Ha az elektromos gyújtókészülék a harmadik szikráztatásra sem gyújtja be a gyújtólángot, zárja el a készülék csapját, és forduljon szerelőhöz!

 

 

Spóroljunk a fűtéssel

 

A kőolaj és gáztartalékok végesek, ezért érdeke mindenkinek, hogy a korlátozási sorrend végén szereplő fogyasztók mértékletesen fogyasszanak, azaz a lakosság és az egyéb kisfogyasztók is takarékosan használják ezt a szűkös erőforrást.

 

  1. Csökkentsük hőmérsékletet! A lakásban és a munkahelyeken is elég 20-21 fok, a túlfűtés helyett inkább öltözzünk melegebben! Ha 2°C fokkal lejjebb tekerjük a termosztátokat, azzal 10% energiát takaríthatunk meg.
  2. Ne fűtsünk, ha nincs rá szükség! Ha nem tartózkodunk otthon, tekerjük lejjebb a fűtést, és éjszakára is érjük be alacsonyabb, 16-17°C-os hőmérséklettel! Ne fűtsük a nem használt helyiségeket!
  3. Használjuk ki a napot! Tegyük szabaddá az ablakokat, engedjük, hogy a napfény melegítse a lakást!
  4. Este eresszük le a redőnyt! Sötétedéskor, a redőnyök leeresztésével és a függönyök behúzásával kevesebb meleg szökik el!
  5. Szellőztessünk okosan! Többször, de rövid ideig szellőztessünk, ezzel is csökkenthetjük a fűtésre fordított energiát! Ha folyamatosan résnyire hagyjuk nyitva az ablakot, akkor az utcát melegítjük a lakás helyett!
  6. Párásítsunk! Ha elég párás a levegő, az alacsonyabb hőmérsékletet is melegnek érezzük, így néhány fokkal hűvösebbel is beérjük.
  7. Hagyjuk szabadon a fűtőtestet! A radiátort elzáró bútorok elnyelik a meleg nagy részét. Ügyeljünk rá, hogy a függöny ne lógjon a radiátorra!
  8. Szereljünk fel hőtükörfóliát! Gyorsan, könnyen kivitelezhető megoldás a fűtési energia csökkentésére a radiátor mögé szerelt hőtükörfólia, amivel akár 5-6 százalékot is spórolhatunk.
  9. Spóroljunk a meleg vízzel is, fürdés helyett zuhanyozzunk, így harmadannyi vizet és energiát használunk, mintha kádban fürödnénk.
  10. Az energiatudatos életforma a hétköznapokban is nagyon hasznos és pénztárcakímélő.

 

Asztali nézet